Autoklima

Autoklima czyli klimatyzacja samochodowa to coś czego używamy przez cały rok. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, gdzie często trzeba czekać w korkach klimatyzacja służy przede wszystkim latem. Jednak jej właściwości osuszające mogą się przydać również jesienią lub zimą.

W dzisiejszych czasach każdy nowy samochód jest wyposażony w autoklimę, ale jej używanie wymaga okazjonalnych napraw, uzupełniania czynnika chłodzącego oraz przeglądów. Przede wszystkim powinno się ją regularnie czyścić. Różnego rodzaju zarazki, roztocza i grzyby.

Autoklimę możemy czyścić samodzielnie. We własnym zakresie możemy ją też odgrzybić. Jeżeli jednak potrzeba większego przeglądu lub została bardzo zaniedbana, to najlepiej udać się do warsztatu.

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji w samochodzie jest konieczne, jeżeli nie chcemy chorować. Zwłaszcza jeśli przebywamy w samochodzie przez dłuższy czas np. jadąc dalej do pracy czy na zakupy. Z całą pewnością zaś warto zrobić to przed dłuższą wycieczką na urlop. Jeżeli przed nami jest perspektywa wielogodzinnej jazdy w upale, to koniecznie powinniśmy nie tylko oczyścić, ale sprawdzić sprawność autoklimy.

Co najmniej na dwa lata trzeba też przeprowadzać uzupełnianie czynnika chłodzącego. Najlepiej zlecać takie rzeczy w warsztacie. Wymiana czynnika i oczyszczanie autoklimy jest dużo mniej kosztowne niż naprawianie jej lub wymiana kiedy całkiem odmówi współpracy.

Warto zwracać uwagę na jakość powietrza, zapach po włączeniu klimatyzacji i wydajność chłodzenia. Przykry zapach lub słabe chłodzenie mogą oznaczać, że autoklimę powinno się wyczyścić i uzupełnić czynnik.