15 maja, 2019

Auto klima

Auto klima

Auto klima

Klimatyzacja w samochodach jest ważnym elementem wyposażenia. Zwłaszcza jeżeli spędzamy w podróży dużo czasu i w różnych warunkach pogodowych. Długotrwała jazda w upalny dzień mogłaby poważnie zaszkodzić zdrowiu kierowcy, a nawet zwiększyć ryzyko wypadkiem w wyniku chwilowej utraty przytomności czy kontroli nad pojazdem. Nie ma wątpliwości, że auto klima jest więc potrzebna, ale trzeba też wiedzieć jak z niej korzystać.

Jak korzystać z klimy?

Przede wszystkim potrzebna jest okresowa konserwacja urządzeń klimatycznych. Zatkanie klimy może powodować gromadzenie się drobnoustrojów, które są do samochodu nadmuchiwane razem z powietrzem. To powoduje, że jesteśmy narażeni na poważne choroby układu oddechowego. Poza tym nie można przesadzać z różnicą temperatur między wnętrzem samochodu a otoczeniem zewnętrznym. Wyobraźmy sobie, że w samochodzie panuje ożeźwiające 20 stopni celsjusza, kiedy jedziemy do sklepu, a na dworze jest 40 stopni. To dokładnie 20 stopni różnicy między samochodem a powietrzem. Nawet jeżeli nie uznajemy takiej temperatury za ekstremalną, to przejście z jednego środowiska do drugiego jest dla naszego organizmu szokiem. Dlatego powinniśmy dostosować auto klimę do warunków pogodowych panujących danego dnia.

Przegląd i konserwacja

Przegląd samochodu musi też obejmować sprawdzenie sprawności działania i przeczyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych t.j. na przykład odgrzybienie układu wentylacyjnego. Klimatyzacja może być poza tym narażona na utratę szczelności, co też powinno się okresowo kontrolować. Czasami potrzebna będzie wymiana elementów klimatyzacji takich jak filtry, filtry kabiny skraplacze czy parowniki, albo naprawa wadliwej instalacji elektrycznej. Nawet jeżeli jest to dodatkowy wydatek nie powinno się tego lekceważyć. Jak już powiedzieliśmy powyżej – auto klima powinna być w samochodzie dostępna i powinna prawidłowo działać, żeby nie narazić nas na choroby różnego rodzaju.

Podsumowując – klimatyzację należy przeglądać, naprawiać i usprawniać, żebyśmy mogli mieć do niej zawsze dostęp, kiedy będzie to potrzebne. Z drugiej strony w ładny, pogodny, nie za gorący, ale ciepły dzień lepiej klimatyzacji nie nadużywać, bo niepotrzebnie narażamy nasz organizm na szok termiczny.