15 maja, 2019

Ozonowanie

Ozonowanie

Ozonowanie

W klimatyzacji samochodowej, jak zresztą w każdej innej działające na podobnej zasadzie, mimo działającego osuszacza gromadzi się wilgoć. Wilgotne środowisko jest zaś doskonałym miejscem do rozwoju mikroorganizmów. Jeżeli nie przeprowadzamy regularnego czyszczenia klimy to może dojść do zalęgnięcia się tam bakterii i grzybów, które są czasem poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego warto pomyśleć nie tylko o mechanicznym przeczyszczeniu, ale też odkażeniu. Jedną z najskuteczniejszych metod odkażania i usuwania nieprzyjemnych zapachów jest ozonowanie. Jest nie tylko skuteczne, ale stosunkowo niedrogie i bezpieczne dla środowiska. Po przeprowadzonym zabiegu nie pozostają w otoczeniu żadne szkodliwe substancje chemiczne, a zarazki znikają.

Ozon, oznaczany w chemii symbolem O3, to gaz, który składa się z trójatomowych cząsteczek tlenu. Jego specyficzna budowa sprawia, że ma właściwości odkażające. Jest też toksyczny, ale w normalnych warunkach atmosferycznych ulega szybkiemu rozpadowi do normalnego tlenu, więc w niedługim czasie po użyciu nie stanowi żadnego zagrożenia dla otoczenia. W zetknięciu z drobnoustrojami działa destrukcyjnie na ich system immunologiczny doprowadzając do obumarcia wielu bakterii, grzybów, roztoczy czy glonów, które mogą powodować groźne choroby zakaźne.

W przypadku odkażania klimy samochodowej jest to zabieg niedrogi. Powinien zmieścić się w okolicach 60 zł. Biorąc pod uwagę, że efektem jest spokój od wszelkich chorobotwórczych i wytwarzających nieprzyjemny zapach zarazków jest to naprawdę tani zabieg. W dodatku jest ekologiczny pod każdym względem – zużywa mało energii, nie wytwarza zalegających w środowisku szkodliwych substancji. Porównując go ze środkami chemicznymi służącymi do dezynfekowania klimatyzacji jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska. Zabieg ozonowania przeprowadzony według instrukcji powinien pozbawić nas kłopotu z drobnoustrojami i przykrym zapachem z klimy na długi czas.